
Kako prepoznati dismorfiju kod prijatelja?
Kao dobar prijatelj, kakav (nadam se) jesam, uvek se trudimi da slušam svoje prijatelje u svim lepim i onim ne tako lepim situacijama u životu. Prošle nedelje moja drugarica i ja smo se spremale da izađemo u grad. Dok je pokušavala da odabere šta će obući, moja drugarica je probala predivnu crvenu haljinu otvorenih ramena, koja joj je sjajno pristajala. Međutim, onda se presvukla i obukla široku majicu. Prokomentarisala je, po ko zna koji put, kako ima premršave ruke i preuska ramena. Opet sam ostala zatečena jer su ruke i ramena moje drugarice bili vidljivo daleko od njene percepcije ovih delova tela. Zapitala sam se da li je ovo za moju drugaricu postao problem i, ako jeste, šta je u pitanju i šta ja mogu da uradim.
Prepoznavanje dismorfije tela kod prijatelja može biti izazovno, ali postoji nekoliko znakova na koje treba da obratite pažnju:
- Često izražava nezadovoljstvo i negativno mišljenje o svom izgledu iako drugi to ne primećuju.
- Previše vremena provodi u posmatranju svojih „nepoželjnih” delova tela u ogledalu.
- Redovno traži potvrdu od drugih ili im postavlja pitanja o svom izgledu.
- Izbegava društvene situacije ili događaje zbog straha od osude ili negativnih komentara o svom izgledu.
- Često menja svoj izgled (npr. šminku, odeću) kako bi „popravio” percepciju svoje pojave.
Ako primetite ove znakove kod svog prijatelja, važno je da mu pružite podršku.
Budite empatični i pažljivi. Slušajte svog prijatelja i stavite mu do znanja da ste tu i da razumete. Podstičite ga da potraži stručnu pomoć i ponudite podršku u traženju terapeuta. Nemojte kritikovati njegov izgled ili ga upoređivati sa drugima. To može samo da pogorša situaciju. Podstičite pozitivno samopoštovanje – pohvalite svog prijatelja za njegove kvalitete i veštine koje nisu vezane za fizički izgled.
Prevazilaženje dismorfije tela može biti dug proces. Budite strpljivi i podržavajte svog prijatelja tokom oporavka.
Nešto više o dismorfiji tela pročitajte u tekstu na linku.